VIZUÁLNE UMENIE: Roksolana Dudka: 7 MINÚT DO SMOLNÍKA a ost. diela
Roksolana Dudka: 7 MINÚT DO SMOLNÍKA
Video „7 minút do Smolníka“ hovorí o čase, ktorý je najcennejším zdrojom v súčasnosti. 7 minút skutočnej cesty, ktorá vás teleportuje v čase bez zmeny fyzickej polohy. Hasičské auto nás v tomto projekte prenesie z okamihu pokojného a vyrovnaného života do chvíle, keď musíme niekomu súrne pomôcť, zachrániť niečí život. Metafory významov a nepriamych odkazov v tomto projekte predstavujú skúsenosti umelkyne Roksolany, ktorá sa v zahraničí vždy snaží „byť blízko svojich“ a „byť s Ukrajinou“.
NEDOSTUPNOSŤ EXISTENCIE
Vzájomné prepojenie medzi prírodnými procesmi a ľudskou skúsenosťou, sprostredkované prostredníctvom videa, zdôrazňuje dynamiku a nestálosť okolitého prostredia. Zmeny scén a dynamika deja odrážajú prírodné procesy a symbolizujú nepredvídateľnosť krajiny. Video zdôrazňuje stopy zanechané časom a zraniteľnosť nášho fyzického prostredia. Kombinácia reálnych obrazov s abstraktnými formami ukazuje zložitosť a mnohovrstevnatosť zmien v krajine a fyzickej realite. Projekt odhaľuje nestabilitu a zmenu, vplyv prírodných katastrof, vojen a klimatických zmien na fyzický priestor a ľudské vnímanie reality, ako aj osobné príbehy ľudí, ktorí zažili zmenu krajiny, čím vytvára emocionálne spojenie s divákom.
neSTABILITA KRAJINY
Dielo skúma vplyv vojny na ľudí a prírodu prostredníctvom symbolických obrazov a materiálov. Obsahuje spálené plachty s fotografiami, ktoré boli zhotovené na oslobodených územiach Kyjevskej oblasti v roku 2022. Svadobné šaty na fotografii, ktoré sú od lemu dotýkajúceho sa zeme nasiaknuté ľudskou krvou, a biele prestieradlo predstavujú obrazy „domova“ a istej „intimity“, čo symbolizuje stratené bezpečie a mier. Fotografie zobrazujú deštrukciu spôsobenú vojnou a zdôrazňujú univerzálnu ľudskú bolesť, utrpenie a deštrukciu. Projekt odhaľuje vplyv vojny na ľudí a ich domovy, ako aj meniacu sa krajinu vo fyzickom i životnom rozmere.
Medzinárodný umelecký projekt “Reimagining Realities” spája umelcov*kyne zo Slovenska a Ukrajiny s cieľom ponoriť sa do komplexných tém, ako sú skúsenosti s vojnou, klimatická zmena, digitálne nástroje v konflikte, rezistencia a hlboký vplyv propagandy na pamäť a spoločenské myslenie.
Projekt Reimagining Realities realizuje Tabačka Kulturfabrik n.o. s podporou nadácie IZOLYATSIA, Trans Europe Halles a Malý Berlín a je spolufinancovaný z programu ZMINA: Rebuilding, ktorý vznikol s podporou Európskej únie v rámci vyhradenej výzvy na podporu ukrajinských vysídlencov a ukrajinského kultúrneho a kreatívneho sektora.