NGO Zóna
V NGO zóne vás budú čakať naše spriatelené organizácie, ktoré pre vás pripravili priestor na zoznámenie sa so zaujímavými témami a ľuďmi, ktorí sa im venujú, diskusie a zamyslenie sa nad dôležitými spoločenskými otázkami, ale aj kreativitu a vyskúšanie si nových vecí.
[fjúžn] a Nadácia Milana Šimečku vám v rámci programu [fjúžn] na cestách predstavia svoju prácu s cudzincami a v ich stánku nájdete workshopy, ako napríklad pletenie náramkov z koráliek s HOROVODom. V programe diskusného stage nájdete [fjúžn] diskusiu Korene, divadlo pre deti aj kvíz. V sobotu o 16:00 začne vychádzka | [fjúžn] walk s umelkyňou Kashou Potrohosh. S Kasou sa stretnete pri jej diele vystavenom na prvom poschodí rovno nad NGO zónou a vydáte sa spolu do krásnej prírody okolo Smolníka, kde budete aj pomocou mikroskopov skúmať jej biodiverzitu.
V stánku Klíma ťa potrebuje nájdete ľudí z košického klimatického hubu, s ktorými sa budete môcť porozprávať o rôznych témach súvisiacich s klimatickou krízou v rámci diskusií v podobe okrúhleho stola s názvom Klíma Talk. Tie budú prebiehať v piatok v časoch:
10:30 – 11:30 Fyzika klimatickej zmeny
12:00 – 13:00 V spolupráci s Textilným centrom: Konope
14:00 – 15:00 Hrubé domáce šťastie.
V sobotu ráno od 10:30 – 11:30 si doprajte raňajkový rozhovor o vplyve stravovania na klimatickú zmenu s ochutnávkou lokálneho jedla. Okrem toho tu nájdete klimatickú knižnicu, pocitové mapovanie priestorov festivalu a v sobotu budete môcť vyhrať tričko, ak sa zapojíte do kvízu.
Textilné centrum je otvorená platforma na Slovensku pre prácu s textilným materiálom a technológiami, určená pre tradičné remeslo, dizajn, umenie a inovácie. Centrum poskytuje zázemie pre vzdelávanie sa a prepájanie vedomostí. Textilné centrum prinesie do NGO zóny workshopy, ako napríklad farbenie indigom a kyanotypiu na textil.
V Greenpeace stánku sa môžete stretnúť s dobrovoľníctvom a dozvedieť sa zaujímavé informácie o dvoch dôležitých témach. Prvou je ochrana Karpát, dôležitého európskeho „Amazonského pralesa“, ktorých veľká časť je aj na Slovensku. Druhou témou je plastové znečistenie, dozviete sa prečo a ako by sme mali znížiť produkciu plastov. Okrem toho môžete prispieť k zníženiu plastového odpadu tým, že si u nás na workshope vyrobíte voskované obrúsky. Môžete sa challengovať a vytočiť si ekologickú výzvu z nášho „binga“, ktorú budete musieť za určité obdobie splniť. Prejdete sa po Arktickom ľadovci či popod koruny stromov pomocou nášho VR setu.
Občianske združenie Saplinq vám v rámci programu predstaví svoju prácu s LGBTI+ ľuďmi. Medzi ponúkanými aktivitami bude aj workshop na prípravu zínov, ktoré predstavujú kreatívny spôsob sebavyjadrenia pre kvír osoby, ale aj pre všetkých, ktorí sa chcú zapojiť. Okrem toho budú k dispozícii rôzne informačné letáčiky o právach kvír ľudí na Slovensku a o používaní rešpektujúceho jazyka. V rámci programu diskusného stage-u sa návštevníctvo festivalu bude môcť zúčastniť diskusie venovanej rešpektujúcemu a inkluzívnemu jazyku, vnímaniu seba cez jazyk a cez osobnú skúsenosť pozvaných LGBTI+ ľudí.
V NGO zóne nájdete aj putovnú fotografickú výstavu Čo nás spája autorky Miriam Bielikovej o dobrých partnerských vzťahoch. Ale nielen o nich. Ide o cyklus hľadania i tvorenia toho pozitívneho, čo nás spája. Bez ohľadu na naše odlišnosti, ako vyzeráme a odkiaľ pochádzame. Príďte sa inšpirovať a zamyslieť nad kvalitou našich vzťahov. O tom, ako by dobrý vzťah mal vyzerať, čo preň treba robiť ale i čo pomáha prekonávať ťažšie chvíle. Cieľom výstavy je aj priniesť do spoločnosti viac porozumenia a prijatia vo vzťahu k menšinám. Ukázať, aké dobré vzťahy môžu mať ľudia bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu, zdravotné postihnutie alebo národnosť.
Organizácia ETP Slovensko v spolupráci s partnermi pre vás pripravila vzdelávaciu únikovú hru Escape room Únik 9. Tá vás zasadí do inscenovaného prostredia generačnej chudoby. Vašou úlohou je sa z nej vymaniť a zlepšiť svoju životnú situáciu. Skupina hráčov je zamknutá v prívese, v ktorom musí riešiť rôzne úlohy inšpirované životom. Po vyriešení všetkých úloh, hráči získajú kľúč, pomocou ktorého si zabezpečia cestu von, a tak pomyselne uniknú z kruhu generačnej chudoby.